Vysvetlenie ruského zákona

aktualizované: 3.4.2025 15:00
Nemáte čas čítať? Téma je spracovaná aj formou podcastov:
🎧 Rádio expres: Braňo Závodský naživo: Batková: Cieľom zákona o mimovládkach je šíriť strach, aby nás odradili od angažovania a vyjadrovania sa (publikované 3.4.2025)
🎧 Aktuality.sk: Ráno Nahlas, s Katarínou Batkovou a Fedorom Blaščákom (publikované 3.4.2025)

Ruský zákon proti aktívnym ľuďom

Vláda včera (1.4.2025) schválila Ruskom inšpirovaný návrh zákona o mimovládkach, ktorým chce obmedzovať práva aktívnych občanov. Návrh prešiel vládou aj s pozmeňovákom, ktorý vládni politici poslali do parlamentu v druhom čítaní (!) cez poslanca SNS Lučanského.

Ten "akože" Lučanského pozmeňovák zásadne mení pôvodný návrh zákona a do parlamentu bol predložený bez akejkoľvek odbornej diskusie s občianskou spoločnosťou. Jediná diskusia úradu vlády s občanmi prebieha cez sociálne siete a tlačové správy.

Podľa analýzy VIA IURIS ruský zákon proti mimovládkam zavádza nielen prvky, ktoré sú protiústavné, ale aj také, ktoré sú v rozpore s právom EÚ ako aj s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Rozklad demokracie

Zákon inšpirovaný Ruskom zavádza neprimeranú administratívnu záťaž pre neziskové organizácie, štátnym orgánom dáva nejasné a široko definované kontrolné právomoci, kde hrozí riziko ich zneužitia na pomstu proti nepohodlným organizáciám, ktoré kontrolujú činnosť politikov.

Jedným zo základných cieľov návrhu je monitorovanie lobingu občianskych organizácií. Vládni politici chcú vedieť o všetkých aktivitách, ktoré “priamo alebo nepriamo ovplyvňujú rozhodovanie” verejných funkcionárov. Prečo nechcú kontrolovať aj korporácie a oligarchov, to už nepovedali.

Ďalší problém je, že zabudli definovať, čo všetko bude lobing. Bude to zaslanie otvoreného listu poslancom? Bude lobingom petícia alebo hromadná pripomienka? To nevieme ani my, ani poslanci, ktorí budú o návrhu hlasovať.

Podľa analýzy VIA IURIS pozmeňovák, ktorý do parlamentu priniesol poslanec Lučanský, porušuje viaceré ústavné práva:
 • porušuje zákaz diskriminácie
 • porušuje právo na súkromie a ochranu osobných údajov
 • porušuje právo slobodne sa združovať
 • porušuje právo zúčastňovať sa na správe vecí verejných
 • porušuje princípy právneho štátu (retroaktivita zákona)
 • porušuje právo na slobodu prejavu a výkon petičného práva
❗️ Dôsledky ruského zákona proti mimovládkam budú extrémne škodlivé pre slovenskú občiansku spoločnosť a povedú k rozkladu základných princípov demokracie na Slovensku.
Vláda obhajuje zákon bájkami o tom, že chce pomáhať mimovládkam, doslova takto: “Úrad vlády SR zdôrazňuje, že novela stavia na existujúcich právnych mechanizmoch a jej cieľom je posilniť dôveru verejnosti v neziskový sektor.”
Robert Fico už pri podpise koaličnej zmluvy hovoril o tom, že na Slovensku končí vláda mimovládok.

Následne jeho podriadení, najmä predseda Zboru Ficových poradcov a šéf Úradu vlády systematicky hádžu kýble špiny na pre nich nepohodlné mimovládky. A teraz nám idú hovoriť, že nimi pripravený zákon má posilniť dôveru verejnosti v neziskový sektor?

Nikto sa viac nebojí “posilnenia dôvery verejnosti v neziskový sektor” než Fico a jeho vláda.
Ničoho sa nebojí Robert Fico tak, ako vás, ktorí pravidelne stojíte na námestiach.

Vyjadrite nesúhlas nahlas - príďte na námestia

Zoznam miest kde sa konajú zhromaždenia nájdete na našich stránkach.
👉 Zoznam miest, kde sa konajú protesty
Prečítajte si viac o zákone na stránkach Via Iuris:
🔗 Vysvetľujeme Úradu vlády problémy ruského zákona proti mimovládkam (publikované 2.4.2025)
🔗 Analýza: mimovládkový zákon proti aktívnym ľuďom je protiústavný (publikované 28.3.2025)
Podcasty ku téme:
🎧 Rádio expres: Braňo Závodský naživo: Batková: Cieľom zákona o mimovládkach je šíriť strach, aby nás odradili od angažovania a vyjadrovania sa (publikované 3.4.2025)
🎧 Aktuality.sk: Ráno Nahlas, s Katarínou Batkovou a Fedorom Blaščákom (publikované 3.4.2025)